دانشکده رسانه
AR FA
 

نقش رسانه های اجتماعی در آگاه سازی سلامت مردم عراق در برابر ویروس کرونا: مطالعه پیمایشی مردم شهر ناصریه

 
تاریخ انتشار: 1400/01/19    

نقش رسانه های اجتماعی در آگاه سازی سلامت مردم عراق در برابر ویروس کرونا: مطالعه پیمایشی مردم شهر ناصریه

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجوی عراقی ولاء الموسوی با عنوان «نقش رسانه‌های اجتماعی در آگاه‌سازی سلامت مردم عراق در برابر ویروس کرونا: مطالعه پیمایشی مردم شهر ناصریه» روز پنجشنبه 19 فروردین‌ماه 1399 از سوی دانشکده رسانه و ارتباطات در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجوی عراقی ولاء الموسوی با عنوان «نقش رسانه‌های اجتماعی در آگاه‌سازی سلامت مردم عراق در برابر ویروس کرونا: مطالعه پیمایشی مردم شهر ناصریه»، دکتر میثم ایرانی به عنوان استاد راهنما، دکتر علاء المسعودی به عنوان استاد مشاور و دکتر امیررضا تمدن به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

هدف از این پژوهش، تعیین نقش شبکه‌های اجتماعی در آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی نکات بهداشتی نسبت به ویروس کرونا در عراق است که با انجام یک نظرسنجی میدانی ـ توصیفی و به صورت تصادفی در میان تعداد ۳۰۲ کاربر رسانه‌های اجتماعی در شهر ناصریه انجام شده است. این پژوهش دارای نتایجی است که مهم‌ترین آنها عبارتند از این‌که نباید نقش مهم رسانه‌های اجتماعی در شکل‌گیری و ارتقای سطح آگاهی و فرهنگی بهداشتی جامعه دست‌کم گرفته شود، زیرا ظرفیت‌ها و ویژگی‌های این شبکه‌های اجتماعی با شرایطی که کرونا بر جامعه تحمیل کرده، مشخص شده است؛ هم‌چنین یکی از ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی این است که با کم‌ترین هزینه و در سریع‌ترین زمان به انتشار مطالب مربوط به پیشگیری از ویروس نوظهور کرونا به مخاطبان خود که نسبت به این موضوع آگاهی چندانی ندارند، اهتمام می‌ورزند. علاوه بر این، فرهیختگان مختلف در جامعه از طریق شبکه‌های اجتماعی پرکاربَرتر و پرکاربردتر به شکل مثبتی به ارائه خدمات به مردم می‌پردازند. این فرهیختگان نقش اندیشه‌های بیدار را در جامعه ایفا می‌کنند و می‌توانند بر افراد و جامعه مؤثر باشند. علاوه بر این، این شبکه‌های اجتماعی به تریبونی برای پزشکان و مؤسسه‌ها تبدیل شده تا به انتشار اطلاعات و نکات بهداشتی پرداخته و رفتارهای اشتباه و غلط را به رفتارهای صحیح و بهداشتی تبدیل کنند. برای اطلاع‌رسانی اخبار و اطلاعات مخصوص به کرونا به مخاطبان خود از این شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند؛ هم‌چنین تعداد قابل توجهی از کاربران این شبکه‌ها به نحو مطلوبی از توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها، راه‌های پیشگیری و سرایت این ویروس از طریق این شبکه‌های اجتماعی، بدون در نظر گرفتن شیوه‌های مورد استفاده این شبکه‌ها در شکل‌دهی اطلاعات بهداشتی کاربران شبکه‌های اجتماعی‌ای که این اطلاعات به صورت فوری در آنها عرضه می‌شود، آگاه شده‌اند.


برچسب ها : ولاء موسی, پایان نامه, کارشناسی ارشد, کرونا, ناصریه, میثم ایران, علاء موسوی, امیر رضا تمدن, دانشکده رسانه و ارتباطات

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشکده رسانه


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز