دانشکده رسانه
AR FA
 

بازنمایی نقش و جایگاه روحانیت در سینمای ایران در بعد از انقلاب

 
تاریخ انتشار: 1400/04/15    

جلسه دفاع از رساله دکتری عبدالله گودرزی دانشجوی رشته دکتری دین‌پژوهشی دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب روز سه‌شنبه 15 تیرماه 1400 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری عبدالله گودرزی دانشجوی رشته دکتری دین‌پژوهشی دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب با موضوع «بازنمایی نقش و جایگاه روحانیت در سینمای ایران در بعد از انقلاب»، دکتر الله‌کرم کرمی‌پور به عنوان استاد راهنما، دکتر سیدمحمدعلی دیباجی فروشانی و دکتر محمدمهدی علیمردی به عنوان استادان مشاور و دکتر احمدرضا مفتاح، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا و دکتر فاطمه توفیقی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

سینما به عنوان یکی از مؤثرترین رسانه‌های جمعی٬ نقش برجسته‌ای در نظارت بر محیط، همبستگی اجتماعی و هدایت و رهبری بشر بر عهده دارد. مهارت سینما در انتقال مفاهیم و نیز شکل دادن به ساختار ذهنی مخاطب  منجر شد که دین به سینما علاقه‌مند شود و رهاوردی تحت عنوان سینمای دینی شکل بگیرد. این پیوند بعد از انقلاب اسلامی ایران، اهمیت بیشتری یافت؛ به‌گونه‌ای که از اواخر دهه هفتاد علاوه بر ارائه مدلی از سبک زندگی در شخصیت‌های روحانی فیلم‌ها، ابعادی از حضور اجتماعی آنها نیز با برخی فرازونشیب‌هایش به تصویر کشیده شد که می‌توان رنگی از عرفی‌شدگی را در آنها مشاهده کرد. در این پژوهش که در پنج فصل تدوین شده است نویسنده پس از بیان اصول مربوط به کلیات و روش تحقیق، به تبیین یافته‌های خود می‌پردازد. بدین‌گونه که در بخش یافته‌های تحقیق، به تبیین مفهوم سینمای دینی و نسبت میان دین و سینما می‌پردازد و درباره تعریف این نوع از سینما و تحلیل دینی فیلم‌های سینمایی سخن می‌گوید. آن‌گاه در بخش دوم به تعریف روحانیت و اهمیت و کارکرد آن در جامعه ایران از دیرباز تاکنون می‌پردازد و با اشاره به مفهوم عرفی شدن از دیدگاه پیتر برگر به مفهوم اصلی تحقیق نزدیک‌تر می‌شود. در ادامه نیز پس از بیان نوعی از سبک زندگی دینی که در سینمای دینی ایران به تصویر کشیده شده است به آسیب‌شناسی سیمای روحانیت از نگاه سینماگران می‌پردازد و ضرورت به تصویر درآوردن روحانیت در سینمای ایران را واکاوی می‌کند. سپس با وجود این مقدمات به تحلیل فیلم‌های طلا و مس، زیر نور ماه، مارمولک، آزادراه، رسوایی ۲ و سه بیگانه می‌پردازد. در پایان نیز این آثار را از منظر روش تحلیل دینی فیلم بررسی می‌کند و به بررسی نشانه‌ها و نمادهای این آثار می‌پردازد و ضمن سخن گفتن از شخصیت‌شناسی روحانیون این آثار، وجوه عرفی‌شدگی را در سیمای آنها برمی‌شمرد و این ابعاد عرفی‌شدگی را که بیشتر ذیل عرفی‌شدن هنجارها هستند، بررسی می‌کند.


برچسب ها : احمدرضا مفتاح, دانشکده ادیان, مهراب صادق نیا, دانشگاه ادیان و مذاهب, عبدالله گودرزی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشکده رسانه


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز